Uszczelki chłodnicy oleju

Prawidłową pracę maszyn budowlanych i rolniczych zapewnia między innymi olej silnikowy. Pozwala on na zadbanie o smarowanie elementów ruchomych silnika, ale również na jego chłodzenie. Sam olej musi mieć optymalną temperaturę. Dba o nią chłodnica oleju. Jaką funkcję pełni uszczelka chłodnicy oleju?

Jest 25 produktów.

Działanie chłodnicy oleju

Operator lub właściciel sprzętu budowlanego czy rolniczego powinien zadbać o prawidłowy poziom oleju silnikowego, ale równocześnie o odpowiednie działanie chłodnicy oleju. Element ten cechuje się nieskomplikowaną budową. Odpowiada za chłodzenie oleju w silniku. Chłodnica jest niewielka, choć swoim kształtem najbardziej przypomina chłodnicę płynu chłodniczego czy klimatyzacji.

Chłodnica oleju może być chłodzona powietrzem lub z wykorzystaniem płynu chłodniczego. Jeśli jest wyposażona w obieg płynu chłodniczego, będzie miała bardziej złożoną budowę. Jednak bez względu na rodzaj jej zadaniem jest po prostu utrzymanie optymalnej temperatury oleju dla zapewnienia silnikowi odpowiedniego smarowania.

Za co odpowiada uszczelka chłodnicy oleju?

Chłodnica oleju w silniku pojazdu rolnego czy budowlanego, podobnie jak w pojazdach samochodowych, ma ważne zadanie do spełnienia. Powinna zabezpieczyć chłodnicę oleju przed możliwym wyciekiem. Jednak nie tylko to jest jej zadaniem. Uszczelki chłodnicy oleju umożliwiają sprawną pracę i jednocześnie obniżanie temperatury oleju znajdującego się w chłodnicy. Ma to niebagatelne znaczenie dla działania silnika, ponieważ chłodzące działanie cieczy z chłodnicy oleju pozwala na zachowanie takiej temperatury oleju, by ten zapewniał prawidłowe działanie całej jednostki napędowej.

Problemy z uszczelką chłodnicy oleju

Uszczelka chłodnicy oleju w miarę upływu czasu i w wyniku intensywnej eksploatacji, jakiej jest poddawana, może ulec degradacji. Ta wykonana z gumy uszczelka podczas użytkowania powoli parcieje, przez co narażona jest na pęknięcie.

Częstą awarią, jeśli chodzi o działanie chłodnicy oleju, jest rozszczelnienie tego elementu, skutkujące wymieszaniem się płynu chłodniczego z olejem. Nieszczelna chłodnica z płynem chłodzącym będzie powodowała znaczne obniżenie wydajności układu chłodzenia oraz uszkodzenie pompy wody. Jeśli z kolei niesprawna uszczelka chłodnicy oleju doprowadzi do tego, że płyn chłodniczy dostanie się do układu smarowania silnika, ten może się nawet zatrzeć.

Uszczelka chłodnicy oleju powinna znaleźć się pomiędzy jej korpusem a blokiem silnika. Przy zakupie uszczelki do maszyny rolniczej lub pojazdu budowlanego zachęcamy do zapoznania się z jej specyfikacją. Jesteśmy niezależnym sprzedawcą części zamiennych do różnego typu pojazdów. Jeśli masz wątpliwości co do tego, jaką uszczelkę chłodnicy oleju wybrać, skontaktuj się z nami!

Nie mając pewności, czy kupowana uszczelka chłodnicy oleju lub komplet takich uszczelek będzie właściwy do Twojego pojazdu, możesz popełnić błąd. Niepasująca uszczelka z pewnością nie zapewni Ci prawidłowego działania chłodnicy oleju i samego silnika.