Uszczelki pompy wody

Pompa wody, nazywana także pompą z cieczą chłodzącą, to istotny element jednostki napędowej m.in. w maszynach rolniczych i budowlanych. Jest ona odpowiedzialna za zapewnienie prawidłowego obiegu płynu chłodzącego pomiędzy trzema elementami: silnikiem, chłodnicą oraz nagrzewnicą. Jej działanie jest możliwe dzięki napędowi zapewnianemu przez łańcuch czy pasek rozrządu lub pasek wielorowkowy. Pompa wody może być też częścią układu napędu rozrządu. Warto systematycznie kontrolować i w razie potrzeby wymieniać uszczelki pompy wody w swojej maszynie. Sprawdzone części znajdziesz w naszej ofercie. Za co odpowiadają uszczelki pompy wody? Jak dobrać odpowiednie modele do danej maszyny?

Jest 64 produktów.

Zadania uszczelki pompy wody

Najważniejszym zadaniem, jakie powinna spełniać sprawnie działająca, nieuszkodzona uszczelka pompy wody, jest utrzymanie szczelności całego urządzenia i wyeliminowanie niebezpieczeństwa wycieku płynu chłodzącego.

Kiedy wymienić uszczelkę pompy wody?

Najczęściej sama uszczelka pompy wody nie ma oznaczonej daty ważności czy końca swojej użyteczności. Należy ją wymieniać wtedy, gdy przestanie spełniać swoje podstawowe funkcje w należyty sposób.

Zalecamy dokonanie ostatecznej wymiany starego uszczelnienia i samych uszczelek pompy wody na nowe, jeśli są wyraźnie zużyte. Gdy pompa jest wymieniana na nowy element, konieczne będzie również wymienienie uszczelki do pompy wody. Przed montażem pompy z dołączoną do niej uszczelką trzeba sprawdzić, czy znajduje się ona w idealnym stanie technicznym.

W razie problemów z montażem uszczelki pompy wody w odpowiednim miejscu nie należy używać zbyt dużej ilości specjalnego uszczelniacza – jeśli jest go za dużo, może dostać się do płynu chłodniczego i powodować jego zanieczyszczenie, co prawdopodobnie doprowadzi do uszkodzenia uszczelniacza pompy. Zwykle dla utrzymania uszczelki w pożądanym miejscu wystarczy nanieść na nią kroplę oleju czy chłodziwa.

Podstawowym problemem z pompą wody w pojeździe czy maszynie rolniczej lub budowlanej jest wyciek płynu chłodzącego. Powodem takiej sytuacji może być pęknięta uszczelka pompy wody, którą trzeba po prostu wymienić na nową.

Inny kłopot dotyczy uszkodzenia w postaci widocznego pęknięcia czy powstania nieszczelności w obszarze uszczelnienia kołnierza pompy. Najczęściej przyczyną takiej sytuacji jest wcześniejsze zanieczyszczenie uszczelki do pompy wody olejem. Przy kontakcie z olejem może dojść do spęcznienia uszczelki i uszkodzenia korpusu. Z tego względu nigdy nie należy oliwić uszczelki.

Rodzaje uszczelek do pomp wody

W sprzedaży i w samych maszynach rolniczych czy budowlanych znajdują się uszczelki miękkie, metalowe lub gumowe o-ringi. Jeśli masz jednak wątpliwości dotyczące wyboru rodzaju uszczelki, zwróć uwagę na to, do jakich maszyn i jakich producentów są przeznaczone dostępne modele.

Jesteśmy niezależnym sprzedawcą części do maszyn oraz urządzeń rolniczych i budowlanych. Możesz zdać się na naszą fachową wiedzę przy zamawianiu między innymi uszczelki do pompy wody.

Po zakupie uszczelki trzeba ją jeszcze zamontować. Najpierw należy wyczyścić wszystkie mocowania podtrzymujące ją w miejscu, sprawdzić stan zbiornika płynu chłodniczego i jeśli pojawi się taka konieczność – jego również wymienić. Uszczelki pompy wody montuje się bez uszczelniacza lub z dodatkiem niewielkiej ilości tego preparatu.

Zobacz również:

Uszczelki termostatu

Uszczelki miski olejowej